Екатеринбург - драма и трагедии през вековете
Треска за скъпоценности, миньори – митологични герои, екзекуцията на Романови, възходът на първия президент на Русия – Борис Елцин и легендарни гангстерски вражди от 90-те години на миналия век.
Това е то Екатеринбург
Не е просто четвъртият по големина град в Русия, а концептуално парче изкуство, изтъкано от културно-исторически подтекст.
Оживена, но с различна външност, политическата столица на Урал винаги има какво да разкаже.
Градът е основан през 1723 година от Георг Вилхелм де Генин и Василий Татишчев. Първоначалният му облик бил на завод, който приличал на крепост. Носи името Екатеринбург на Екатерина – съпругата на император Петър. Голямото златно находище, открито през 18 век, се оказва решаващо за развитието на мястото. Още през 1807 година Екатеринбург се превръща във вход към Сибир и Азия и голямо икономическо средище.
Екатеринбург е един от най-важните исторически градове в енциклопедиите и историческите хроники на Русия и нейното развитие през вековете. Каквото и да е историческото събитие, то задължително в някой етап от случването си минава през планинския град.
Именно в Екатеринбург е било избито цялото императорско семейство на Николай II, както и част от слугите му и всички онези, които до последно седели зад името на императора. Останките на петима от семейството са открити през 1991 година, а през 2007 година са открити и телцата на най-малките деца – Алексей и Мария. На мястото, където се е намирал домът им, след разстрела, по нареждане на руския президент Борис Елцин, се издигат дървен кръст и параклис. По-късно през годините построяват и “Храмът на кръвта”.
Междувременно градът успява да се превърне в изключително голям и значим машиностроителен и металургичен център. Качествата на суровините се прочуват по цял свят. Желязото от планинския град достига чак до покрива на британския парламент и Статуята на Свободата в САЩ като основа за изграждането й.
Заради историята си, заради развитието си, заради културата си или просто защото този град не е от вчера, не можете да пропуснете нищо. През вековете Екатеринбург преминава през различни етапи и времеви периоди, белязали и външния облик на града. В него можете да разпознаете няколко архитектурни стила и да видите всякакви екстериорни решения и забележителности. Ще се изненадате от величието на класицизма, от еклектиката, модернизма, конструктивизма и неокласицизма. Но при всички положения, няма как да останете безпристрастни към това, което виждате.
В града има над 30 музея, множество галерии, театри, университети и други обществени сгради и забележителности. В Екатеринбург се намира и Лимпопо – най-големият аква парк в Европа.