О, Шипка!
„И днес йощ Балканът, щом буря зафаща,
спомня тоз ден бурен, шуми и препраща
славата му дивна като някой ек
от урва на урва и от век на век!“*
По традиция националният ни празник 3 март се чества там, където са били решителните битки от Руско-турската Освободителна война – най-високите точки на Шипченския проход и върховете Свети Никола, Орлово гнездо, Шипка. Епичните сражения се случват през август 1877 година.
На тези места днес са изградени редица паметници и монументи, а цялата местност е част от Националния парк-музей “Шипка”. Най-големият от тези монументи, който е издигнат с цел да увековечи решителната битка за свобода и великия подвиг на хиляди, загинали в името на страна ни, е Паметникът на свободата, познат на повечето от нас като Паметника на Шипка.
Монументалната скулптура е издигната на връх Свети Никола. Основата на паметника е положена на 24 август 1922 година. През 1934 година цар Борис III открива тържествено вече завършения монумент. Построяването на паметника на свободата е дело на целия ни народ. През 1920 година ветераните опълченци организират конгрес, на който вземат решението за неговото построяване, а средствата са набирани чрез доброволни дарения от всички граждани.
Паметникът наподобява средновековна крепост. Висок е 31,5 метра и до него се стига по 900 стъпала. Неизменна част от целия монумент е бронзовият лъв – символ на българската държавност, който гордо пази монумента. От трите страни на паметника са изписани имената на бойните полета, на които са се водили сраженията – Шипка, Шейново и Стара Загора.
Във вътрешността на монумента е музеят “Шипка”. Четири лъва пазят саркофаг с костите на загинали бойци за свобода, а пред саркофага са поставени каменни фигури на руски войник и български опълченец. Музеят в паметника е разположен на 7 етажа и на всеки от етажите има изложени експозиции с оръжия, медали, снимки, копие на Самарското знаме. От последния етаж се открива и панорамна гледка към цялата околност, така че можете да се насладите на красотата на целия балкан.
източник: wikipedia
снимки: Veselin Bonev, Ivo Ivanov
*“Опълченците на Шипка“, Иван Вазов