Удивителната красота на Окото на Сахара
Не са едно и две скритите местенца по света, които ни изумяват с красотата си, с природата и уникалността си. Днес ще ви покажем още едно, което определено изненадва със своето съществуване. Някъде там, скрито из пясъчна Африка, без претенцията да бъде атракция или световно чудо, се крие Окото на пустинята.
Структурата Ришат или както я наричат още – Окото на Сахара, се намира в централна Мавритания. Тя се състои от дълбоко ерозирали вулканични, магнетични, седиментни и други скали. Има леко елипсовидна форма, а според учените, куполът в средата датира от късно протерозойската епоха.
Окото на Сахара е с диаметър от около 50 километра и още първите космически мисии започват да го използват за ориентир.
Първоначално се е смятало, че окото се е образувало в следствие на падането на метеорит. Вярването се е разпространило заради диаметралната и пръстеновидна структура на Ришат. Днес учените мислят, че то е резултат от геоложко зареждане, на което е било изложено самото място през вековете. Различните нива на ерозия на различните скални формирования образуват още по-различни по вид и размер хребети и форми в структурата на Ришат. Някои от тях са дори различни по цвят – сини, лилави, жълти, оранжеви, дори червеникави.
Синкавите отенъци зад Окото на Сахара са най-високият връх в Мавритания. Възвишението на магнитната планина стои на почти 1000 метра над Ришат. Плато от седиментни скали около купола на структурата образува тъмната линия, която изписва формата на Окото на Сахара.
От снимките можете да се убедите за пореден път, че природата е най-великият художник, а нашата Земя е нейният най-голям шедьовър. Не случайно структурата се нарича Окото на Сахара. Всяка скала, всеки хребет, всяка форма вътре в купола систематично описват ириса, неговата пъстрота и красота. А останалите скали наоколо, по изключително правилен начин разпръснати и подредени, също толкова старателно описват останалата част от Окото на пустинята. Насладете се на снимките! Заслужава си!