Натрон - зловещото червено око на Африка
Някои го наричат „езерото на смъртта“ или „опустошената земя“ заради поредица снимки, разпространени в онлайн пространството. За други е просто граница между Танзания и Кения. Натрон е едно от африканските езера, разположени в силно сеизмична депресия в Източноафриканската рифтова долина. Намира се между кратера Нгоронгоро и равнините на Серенгети.
Езерото е плитко, солено, заобиколено от вулканични хълмове и дълбоки кратери. Смята се за едно от най-алкалните в света. Водите му изобилстват от големи количества сол, калцинирана сода и магнезий.
Заради содата водата на Натрон има изключително високо рН – над 10,5. Това прави възможно калцирането на живите организми. В миналото депозитите от натриев карбонат са използвани за египетската мумификация.
Няколко снимки в интернет пространството привличат вниманието и погледите на всички със зловещите образи в тях – животни и птици, превърнати в калцирани статуи.
Истината обаче е, че не водата на езерото е причина за смъртта им. Всъщност никой не знае от какво са починали, а фотографът Ник Брант, който е автор на снимките, разказва, че е намерил телата им по бреговете на Натрон и ги е заснел първо така, а след това ги е нагласил в пози, все едно са живи.
Може би и червеникавият цвят, който добива езерото в определени периоди, допринася за зловещата му слава. В действителност то въобще не е „мъртва зона“ – алкалността на водата създава предпоставки за процъфтяваща екосистема наоколо: солени блата, сладководни влажни зони, райски кът за фламингото и други водолюбиви птици.
Споменатият червеникав цвят се дължи на най-малките микроорганизми, които живеят в солената вода – екстремофили като цианобактериите, които имат червен пигмент и когато растат в големи количества оцветяват водата на Натрон.
И всъщност се оказва, че колкото и зловещо да изглежда това езеро, реално далеч не е такова. Дори напротив – Натрон е важен воден резерват в Африка и едно от най-големите алкални езера в света.