Големият бариерен риф – уникалното подводно вълшебство
Ако има място на земята, което да може да се опише като фантастична приказка от цветове, форми и създания, то това е Големият бариерен риф (Great Barrier Reef) в Австралия. Името му не е случайно – това е най-голямата коралова система в света. Всъщност е толкова голяма, че е единственият жив организъм, видим от Космоса.
Астронавти, които са го наблюдавали, го описват като „тънка бяла линия до източното крайбрежие на Австралия“. Това чудо на природата се състои от над 2900 отделни рифа и 900 острова, простиращи се на повече от 2600 км, като общата им площ е около 344 400 кв. км. Изключително впечатляваща е и възрастта му, която според специалистите е цели 18 милиона години.
Хиляди видове морски обитатели крият очарованието си под водата, а над повърхността се издигат коралови острови, които са се образували от останките на кораловите полипи. Големият бариерен риф е дом на над 1500 вида риби, някои от които изглеждат толкова невероятно, сякаш са плод на нечия богата фантазия, а не действително съществуващи създания. Те съжителстват с над 400 вида корали, които са също толкова красиви и причудливи.
В тази невероятна коралова система има повече видове растения и животни на кубичен метър от която и да е друга среда в света – включително и тропическите гори. Сред тях са шест от седемте вида застрашени от изчезване морски костенурки, над 100 вида акули и скатове, както и повече от 30 вида морски бозайници. Китове, делфини, морски змии, охлюви, миди – каквото можете да си представите, че вирее във водата, го има в Големия бариерен риф. Истинско вълшебство!
Според CNN това е едно от седемте чудеса на света, включено е и в списъка на Световното наследство през 1981 г. Рифът е и магнит за туристи – огромното биоразнообразие и лесният достъп изкушават хиляди всяка година да се впуснат в неповторимо подводно приключение. Няколко от островите в рифа днес са курорти, а на разходка с лодка можете да отидете от почти всеки град по бреговете на Куинсланд.