Братислава - перлата на брега на река Дунав
Автор Ирина Иванова
Братислава не е от типичните столици, привличащи милиони туристи от целия свят. И именно в това й е чара. Тя остава в сянката на Виена.
Градът не е особено голям като за столица, а основните туристически забележителности са съсредоточени в Стария град. Братислава се намира в изключителна близост до Австрия и столицата й Виена, както и до Унгария и Чехия. Това прави градът още по-привлекателен, тъй като може да бъде съчетан с още няколко други европейски дестинации.
Както винаги, започвам пътуването с битовизмите. Приблизително набелязвам обектите , които трябва да посетя, транспорта, хотела , но оставям и време за импровизация.
Пътувам с Ryainer от Бургас до Братислава, полетът е около час и 45 минути. Летището е малко и спретнато и почти празно. В салона на пристигащи може да се снабдите с туристически карти на града. Пред входа спира автобус №61 , който ще те отведе до централната автогара . От там можете да вземете трамвай до местоположението на хотела.
ВАЖНО: В Братислава билетите се купуват от автомати, които приемат монети. Хубавото е, че може да се плати с карта с доближаването й до посочения четец.
Цената на билетите е различна, спрямо времето, което изберете. От летището до центъра на града по-добре си вземете билет за 30 минути – 0,90 евро за възрастни и 0,45 евро за деца и пенсионери. Автоматите са много добре обозначени. На горния ред е редовната цена а отдолу е отбелязано 50% намаление за ученици и пенсионери.
Място за отсядане
Ние заложихме на доброто местоположение и отседнахме в хостел Hostel Folks /резервация чрез Booking.com/ , който се намира на 100 м, от Михалската порта , откъдето започва стария град. Въпреки , че някои туристи се въздържат от ползването на хостели те предлагат много удобства . Има стаи с две, три и повече легла. Страхотни общи пространства с голяма обща стая с дивани, маси, безплатно кафе, голям телевизор. Стаите са чисти и просторни , общата кухня разполага с чинии и чаши. Общите тоалетни и душове са чисти през цялото време и са предимно празни. Радо, управителя ни даде карта на града, когато се регистрирахме. Той маркира всяко важно място в града (чудесни ресторанти, пъбове и туристически места – например Крепостта Девин. Той е един от най-милите хора , които съм срещала. Предложи ни да ни вземе от летището и после като си тръгвахме също ни закара. Определено ако посетя отново Братислава бих се върнал в този хостел.
Решихме 4 дни да си останем само в Братислава и да се насладим на цветния и пъстър с красива архитектура град.
Какво да разгледаме
Старият град
Начална точка – Михалската порта (Michalská brána)
Някога Старият град е бил охраняван от четири главни порти, но тази е единствената оцеляла. Зеленикавият, елегантен меден покрив на Михалската порта е един от символите на Братислава. Кулата е висока 51 метра. Тя е на 7 етажа и в нея има музей. Това е единствената запазена средновековна порта в града. Преминавайки през нея ще влезете в пешеходната част на града.
Не пропускайте табелата „нулев километър“ в долната част, показваща разстоянието до 29 световни столици
Старото кметство и площада
Може да забележим необичайна архитектура на централния площад. Почти всяка сграда има различен архитектурен стил. Старото кметство има много красива и впечатляваща фасада. Днес тя не се използва като седалище на местното сомоуправление, а като градски музей. Интересен факт е, че това е най-старият музей в Братислава. Кулата на старото кметство е висока 45 метра. Тук се намира и Часовниковата кула.
Словашкия национален театър
Сградата на Словашкия национален театър е една от най-старите в града. В нея освен театрални постановки се представят оперни и балетни спектакли. Сградата изглежда подобно на сценичните зали във Виена, тъй като е проектирана от виенски архитекти в ренесансов стил.
Синята църква
Църквата „Св. Елизабет“ e oще един от символите на Братислава. Наричат я още „синята църква“ Тя e наистина е уникална. Не съм виждала подобна. Светло синя фасада, тъмно син покрив, приказни детайли, причудливи прозорци, мозайки. Това е сграда в стил Арт Нуво. Въпреки че е проектирана от унгарски архитект, тя много прилича на сградите на Гауди, което ми напомня за Барселона. Намира се на ъгъла на улица Bezručova в края на Стария град на Братислава. /след театъра/.
Странните статуи
Няма как да не забележите забавните медни скулптури, пръснати из централните улици. Те са много привлекателни и фотогенични. ČUMIL (Man at work) определено е най-известната от тях. Само внимавайте да не се спънете в него, защото той не е много висок и е наполовина “скрит под земята”. Той е бронзово изображение на човек, който работи по канализацията.
Други атрактиви статуи са : Schöne Náci, Ханс Кристиан Андерсен, войникът на главния площад, момичетата на пощенската кутия и още много други.
Катедралата Св. Мартин
Това е една от най-важните сгради на Братислава в исторически план, защото тук са коронясвани крале и кралици на унгарската империя. За тази славна епоха напомня копието на кралска корона, поставена на върха на 85-метровата й кула.
Открийте пътеката на коронацията
Едно от скритите скъпоценни камъни на Братислава е Коронационната пътека. Първоначално не знаех какво означават плочките във форма на корона, но потърсих информация в Гугъл . В продължение на повече от 300 години унгарските крале са били короновани в Братислава и са следвали определен маршрут из града като част от процеса на коронация. В Братислава има 178 плочки във формата на корона, които можете да следвате, докато се наслаждавате на забележителностите на града.
Дворецът Грасалкович
Този грандиозен дворец днес е известен като Белия дом на Словакия, тъй като е официално седалище на президента , заобиколен от голям парк и просторен площад, пълен с фонтани. Когато президентът е в града, има церемония по смяна на караула, която се провежда всеки ден в 12 часа. Не можете да влезете в двореца, но можете да го разгледате отвън и да се разходите из зелените градини безплатно. Ние не можахме да ги разгледаме , защото имаше официална делегация от Италия и градините бяха затворени за посещение.
Обяд в типична словашка кръчма
За храната не съм точно аз човека, който може да даде ценни съвети, но по препоръка на наша приятелка –екскурзовод посетихме Sladova House of Beer . Това е традиционен словашки ресторант и бирария. Обстановката е непринудена, храната е вкусна, бирата е студена.
Цените в тази уютна кръчма са сравнително достъпни и ястията добре приготвени. Намира се в Стария град. Ние си поръчахме Gulášová polievka – телешка яхния/гулаш. Сервират се с кнедли. Прилича на винен кебап. Чудесно ястие и разбира се словашка бира.
Разгледайте кафенетата в Братислава
В Братислава има толкова много места, където да се отбиете за кафе и торта. Това е шанс да си починете и да се поглезите. Но най-уникална е Сладкарница – музей „HISTORISHE KONDITOREI CUKRRAREN“, която се намира в стария град близо до Михалската порта. В нея може да почувстваш атмосферата на стара Братислава. Тортите, които си поръчахме бяха оригинални и много вкусни. Много красиво място, невероятен декор. Всички предмети в сладкарницата са оригинални и исторически, и са от времето на Австро – Унгарската империя. Това ни накара да се върнем векове назад. Стенописи, дърворезба, порцелан – истински лукс. Минималната сума за поръчка е 12 евро, а само входа да разгледаш е 5 евро. Едно виенско кафе със торта е 14 евро. Но си заслужава, истинско бижу.
Друго интересно заведение , което посетихме е BRATISLAVSKA KAVIAREN „FRANZ XAVER MESSERSHMIDT“ Братиславското кафене носи името на известния бароков скулптор Франц Ксавер Месершмид. Името и творчеството му са известни по цял свят. Малцина обаче знаят, че той създава и завършва най-известната си творба Character Heads в Братислава. Кафенето не само привлича гости с добро кафе и специални рецепти за кафе или вкусен истински белгийски шоколад, но и с историята и примерите за работата на F.X. Messerschmidt.
Има изложени копия на негови склуптори.
Братиславски замък
Най-голямата забележителност на Братислава е нейният замък, издигащ се гордо над града. Тръгваме по красивата малка уличка в посока на Замъка. Изкачваме няколко стръмни улици, намираме входа и сме вече там.
Открива се страхотна гледка към Дунав, няколкото моста и „НЛО“-то на един от тях . Замъкът над Братислава е основната забележителност на словашката столица. Посещава се от хиляди туристи и е най-предпочитаното място за селфита и снимки. Аз също си направих. Издига се гордо на града и служи за отправна точка както на местните, така и за гостите. Построен е върху висок каменист хълм. Замъкът е разположен точно над река Дунав, която разделя Братислава на две части.
Мостът и ресторантът НЛО
Едно от най-странните и прекрасни места за посещение по време на обиколката ви на Братислава е мостът на НЛО, наречен така заради странната форма на върха, която прилича малко на космически кораб. Има асансьор до бара в горната част /10 евро/ откъдето може да се насладите на чудесни гледки от града. Ние не се качихме до горе но направихме една пешеходна разходка под моста на пешеходната зона, от където наблюдавахме туристическите корабчета и круизните кораби по Дунав.
Замъкът DEVIN
Замъкът Девин (Devin castle) в Братислава представлява типично Великоморавско укрепление – голям, масивен, разположен на хълм. Той е една от най-големите исторически ценности на цяла Словакия, символ на славянството единство.
Замъкът е разположен там, където река Морава се влива в река Дунав на висока 212 м. скала. Днес над непристъпни скали се издигат неговите руини. Замъкът е нереставриран.
Намира се извън Братислава, но до него се стига с автобус номер 29 на цената на един редовен билет/Девин е квартал на Братислава/. Автобусът тръгва от спирка Most SNP. Тя се намира точно под самия мост с НЛО-то Пътуването с автобуса до Девин трае около 30 мин. Тази информация я взех от интернет, понеже ние отидохме с колата на наши приятели от Виена , с които се срещнахме в Братислава.
Входът за замъкът е €8 за пенсионери и ученици 4€.
Българския културен институт
На път за синята църква минахме покрай БКИ. За наша радост беше отворен. Завеждащ на центъра е г-жа Капка Георгиева, която ни посрещна много топло. Разказа ни за дейността на центъра и за българите живеещи в Словакия. Имаше изложба на великденски яйца.
Паметникът на българските партизани
По улиците на Братислава лесно ще намерите и „българската среда”. В Словашката столица е издигнат паметник в памет на българите, загинали по време на Словашкото национално въстание от края на август и началото на септември 1944 година. Намира се на брега на Дунав в малък парк, разположен по средата между мост ”СНП“ и мост „Аполо“. Откъс от стихотворението на Христо Ботев „Хаджи Димитър”, е гравиран върху паметника: „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”
Минало и бъдеще си дават място в сърцето на Братислава и никой, който веднъж е минал по мостовете му, извървял е криволичещите улички на Старо Месте или е пил хладна словашка бира под сянката на някоя от църквите му, не може да остане безразличен към чара му. И как ми се иска да се върна отново един ден там…