Луненберг - най-цветното канадско градче
Преди 20 години фасадите на дървените постройки в Луненберг, Канада, били бели с черни акценти. Единствените изключения били сградите по кея, които били червени. И така до 2007 година, когато новите собственици на Mariner Inn King дали началото на еднa нова тенденция – пребоядисали своята сграда в ярки цветове и нюанси. Целта била мястото да отразява викторианската епоха и вида, който биха имали фасадите тогава.
Идеята идвала от далечната 1800 година, когато капитаните на риболовните кораби боядисали домовете си в същите ярки цветове, в които били корабите им. Решението било продиктувано както от практична гледна точка – излишъка от боя бил употребен, но и интересната цветова схема позволявала лодките да бъдат по-лесни идентифицирани.
Колоритната фасада на King Street получила прякора “фреската на ЮНЕСКО” и други собственици бързо, бързо последвали примера и започнали да пребоядисват домовете си и сградите си в ярки цветове.
Луненберг не е голямо място. Ако тръгнете на обиколка, без да спирате, спокойно можете да го обиколите от единия до другия му край за по-малко от половин час. Архитектурата на градчето обаче, изобилства от причини да се спирате на много места. Луненберг е част от Световното културно наследство на ЮНЕСКО още от 1995 година.
Крайбрежният град е дом на около 2300 постоянни жители, някои от които потомци на немски, швейцарски и френски заселници, доведени за да колонизират района от името на британците през далечната 1753 година.
Едно от нещата, характерни за градчето, е един изключителен елемент от архитектурата на къщите в Луненберг – така наречената “издутина” по фасадите. Тази част от къщите e задължителна за цялото градче, тъй като това е мястото, на което някога съпругите са чакали капитаните да се върнат от плаване и от тези капандури, разположени над входните врати на къщите, жените наблюдавали лодките, които навлизат в пристанището.
В Луненберг има интересен музей на рибарството, който има богат набор от експонати и предлага атракции като разглеждане на разни плавателни съдове. Самото градче е толкова колоритно и свежо, че дори и без музея е достатъчна причина да се запознаете с него от близо.