Легендите на замъка Хуняди
![](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2016/02/4038938008_0968dbb1b9_b.jpg)
Замъкът Корвин или Хуняди (наричан понякога и Хундоара) е средновековен замък, разположен в югозападна Трансилвания. На пръв поглед прилича на замък от приказките на Братя Грим. Разпростира се на около 7000 квадратни метра, всяка от кулите му е висока около 70 метра и разполага с 42 стаи. Днес в рамките на Корвин се помещава Музей на Хунедоата и Музей Хуняди. Редица специалисти в областта на средновековната история и археология смятат Корвин за най-добре запазения средновековен паметник в Югоизточна Европа.
Замъкът Корвин е един от най-популярните туристически обекти в Румъния. Според директора на музея миналата година той е бил посетен от 290 000 човека. Туристите идват не само за уникалното изживяване да преминеш по подвижния мост или да разгледаш невероятните експонати в каменните зали, но и за специалните събития от културната програма на музеите като Оперния фестивал.
Хуняди е един от най-красивите паметници на готическата архитектура в Румъния и е в списъка на “10-те приказни дестинации” в Европа. Легендите около замъка добавят нотка мистериозност към живописния пейзаж наоколо. “Легендата за Гарвана” разказва история за битки, страст, незаконни синове и семейни разпри за наследството на Янош Хуняди – собственик на замъка през 15 век. Според “Легендата за кладенеца” пък Янош обещава свободата на трима турски затворници, ако изкопаят кладенец и намерят вода. След смъртта на Янош затворниците продължили да копаят в следващите 15 години и достигнали до вода, но съпругата на Янош не ги пуснала. В своята мъка, затворниците издълбали надпис от вътрешната страна на кладенеца: “Тук пише Хасан, роб на румънец в града до църквата”.
Историята на замъка разказва, че е построен през 14 век на върха на руините на бивши римски лагери. Лагерите били подарени на бащата на Янош от Сигизмунд I Люксмембург през 1409 година. През 1440 година Янош наследява замъка, модернизира го и го укрепва. Синът на Янош – Матей Корвин, издига ново крило, построено в ренесансов стил, илюстрирано с картини, които представят богатия живот на благородниците. Между 1618 и 1623 година настъпват значителни промени в замъка – построени са още два допълнителни етажа в южното крило и още един в северното крило на замъка.
Вечната битка с времето и природата прави запазването на замъка трудно, но управниците му в момента успяват да спечелят солидно финансиране по европейски програми за поддържане и реставриране. Така че ако имате път към Румъния, посетете го – заслужава си!