Тосканска приказка
Всеки знае, че Италия е красива и очарователна страна. Но може би най-привлекателната област е Тоскана. Това е мястото за тези, които ценят качествените вина, величавата тишина на ренесансовите градчета н меката хълмиста природа с нейните лозя, зелени полета и високи кипариси.
Всичко това накара част от екипа ни да приеме приятелската покана и да гостува в една прекрасна тосканска вила. Разбира се първата спирка на посещението ни беше Сиена.
Градът е сред най-добре запазените средновековни и ренесансови градове в
Италия. Разположен е на 322 метра надморска височина в сърцето на Тоскана.
Изграден е на три хълма и е запазил тесните лъкату¬шещи улички и високите аристократични сгради. Сиена има етруски произход, била е римска колония с името Сиена Джулия. Най-голям разцвет отбелязва в средните векове. Била е седалище на много династии, а след дълъг период на епископско господство (IX – XI в.), градът достига връхна точка в своето развитие и става град със самостоятелно управление, поемайки политика на експанзия по отношение на съседните територии. Конфронтацията с Флоренция е неизбежна, а итките продължават с кратки обрати до 1555 година, когато след дълга обсада Сиена е завоювана от Флоренция, загубва своята автономия и става част от херцогството, споделяйки успехите и богатствата си.
Забележителната Сиена
Тук няма как да изброим всичките богатства на историята на Сиена, но най-важните от тях са: Градският площад на Сиена, който е подобният на морска мида Piazza del Campo. На него се намират блестящите Palazzo Pubblico и Torre del Mangia. Сиенската катедрала Duomo, е шедьовър на архитекта Николо Пизано. В катедралата има фрески на Гирландайо. По-надолу се намира Ваптистерият, който е украсен от барелефите на Донатело, Гиберти и Якопо дела Куерча.
Най-интересното събитие в Сиена, безспорно, е палиото. Това е конно надбягване, което се провежда два пъти в годината – в началото на юни или юли и в средата на август, на Piazza del Campo. Палиото е битка между 17 контради (райони), заобикалящи Сиена, а хиляди хора, живеещи в тях, идват всяка година да подкрепят своите представители. Надбягването започва с парад в сутрешните часове и завършва късно през нощта. Цветовете са грандиозни, а атмосферата е наелектризирана. Други по- важни събития освен контрадата (от 2 юли и от 16 август), са празникът на Св. Екатерина (29 април) и Септемврийските музикални седмици в Сиена.
След Сиена, веднага се насочихме към целта на нашето пътуване – вилата Borgo Santo Pietro. Тя се намира сред красивите хълмове, в прекрасната долина Valle Serena. В близост е една забележителност, която е известна на всеки италианец – абатството Сан Гал-гано. Впечатляващата сграда е без покрив, тъй като той е бил продаден камък по камък в трудните за манастира времена. В малката църква до абатството се намира реликва, за която италианците спорят с англичаните – меч, забит в скалата. Местните твърдят, че това се е случило преди Крал Артур да забие своя меч в камъка. Освен това в малко ковчеже се пазят кости от ръце. Легендата разказва за опит за покушение над покровителят на църквата Сан Галга-но, чийто верен приятел бил един вълк. Животното и за миг не се поколебало да накаже покушителя със смърт, отхапвайки ръцете му, които и до ден днешен могат да се видят в ковчежето.
Borgo Santo Pietro
Областта наистина е свята, защото тук минава венозният път на пилигримите, пътуващи с дни, за да стигнат до Рим. Точно този път преминава и през вилата Borgo Santo Pietro и е една от основните й алеи.
Градината наистина е впечатляваща – разположена е но 70 000 кв. м. и е смесица между английски и френски парк. Дълги алеи обаче, са маркирани от така типичните за Тоскана кипариси. Има различни части, подходящи за максимално удоволствие или почивка – игрища за баскетбол и тенис, конна база и прекрасен басейн, в който водата се пречиства чрез ултравиолетови лъчи. Изобщо всичко във вилата е съобразено с екологичния начин на живот. Плодовете, зеленчуците и билките за менюто на главния готвач се берат направо от градините. Има и специална градина на полезните билки, в която всеки гост може да се разхожда и да вдишва приятните аромати. Това ни отвежда и до спа центъра, където са специалните процедури, които използват именно тези билки Архитектурата на вилата е повече от прекрасна съчетава класическата тосканска архитектура със съвременните изисквания. На първия етаж е големия салон, в който можете да се насладите на музиката, изпълнявана всяка вечер на големия роял Тук гостите се отпускат в занимателни разговори на чашз Кианто. Ресторантът предлага перфектно меню, включващо авторски образци и такива от европейската кухня — свежи и леки съчетания, допълнени с уникална винена листа.
Усещане за съвършенство
Огромно стълбище с витрина, гледаща към градините води към втория етаж, където са седем от осемте спални на вилата. Обзаведени са разкошно и всяка е със собствен стил. Посетителите попадат в меката атмосфера на барока. Огънят гори в красивите резбовани камини. Светлината е приглушена, а във въздуха се носят нежни аромати. Тук е царството на съня и релакса, за да дойде утрото, когато можете да се приютите на голямата тераса и с чаша кафе да наоблюдаваге красивата природа. Концепцията на вилата е уникална, защото това не е просто много луксозен хотел, а място, където да се чувствате у дома си Можете да си поръчате каквото пожелаете от менюто и ю ще ви бъде сервирано, където предпочетете из цялата Градина. Можете да избирате дали да пиете коктейли край езерото, да слушате музика в открития бар или да се отдадете на удоволствията в спа центъра. Тук се чувствате като гости и приятели на собствениците, които ви посрещат най-сърдечно и ви разказват за историята на прекрасната вила на пътя на пилигримите. И така до последния ден, когато потегляте през огромната метална порта, а на изхода ви изпращат двата очарователни шарпея. Казваме довиждане на вилата Borgo Santo Pietro, на красивата Тоскана и, разбира се, си обещаваме да дойдем отново.