Ману – приказният дом на вечнозелените тропически гори в Перу
В югоизточната част на Перу се разпростира един от най-красивите национални паркове в света – Ману. Това е домът на вечнозелените тропически гори, превърнали се в символ на южноамериканската държава, които са и едно от най-значимите природни съкровища на планетата ни.
Достатъчно е да им хвърлиш един поглед и за разбереш защо – Ману покорява с невероятното си биологично разнообразие, което според специалисти е най-голямото в света. На площ от над 1,8 милиона хектара са разположени около 10 % от всички растителни видове на земята, като само на един хектар се срещат над 220 различни вида дървета.
Прибавете към тях още хиляди растения и, разбира се, представителите на фауната, сред които най-впечатляващи са птиците: в Ману живеят повече от 1000 вида пернати създания, отличаващи се с всевъзможни цветове и размери. Същото важи и за насекомите, като само пеперудите са над 1400 вида – представете си за каква красота става въпрос! Достойно представени са и бозайниците, като Ману е дом на над 220 вида от тях.
Националният парк е създаден през 1969 г. и днес е част от биосферния резерват Ману, който е разделен на три – овен парка, който е посветен на опазването на флората и фауната, има защитена област за изследвания и туризъм и културен резерват, в който живеят местни индиански племена.
Индианците обитават вечнозелените гори от векове. Културата им е повлияна и от инките – коренните жители на Перу, чиято Империя по време на разцвета си е стигала до Ману. През XVI век тук пристигат испанските завоеватели, а след средата на XIX век горите стават обект на засилен интерес заради производството на каучук. Човешката дейност се отразява пагубно на биологичното разнообразие, а десетки видове растения и животни са застрашени от изчезване. Затова е създаден и паркът, в който достъпът и до днес е ограничен. Атракциите за туристите и местата, където се настаняват, са в другите две части на биосферния резерват Ману – защитената област и културния резерват.