Магията на Адриатика
![](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres-main.jpg)
Дуръс или Драч е стара албанска столица, наречена още „магията на Адриатика“. Напоследък доста българи споделят, че дестинацията е изключително добра алтернатива на нашето Черноморие и дори застава редом до Гърция и Турция като вариант за летните ни отпуски. Ето защо с любопитство се разровихме, за да проверим с какво може да ни изненада албанският курорт.
![durres1](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres1.jpg)
Снимка: Tony Bowden
Оказва се, че Дуръс предлага за всеки по нещо – 10 километра плажна ивица от ситен бял пясък, музеи, галерии и останки от древни забележителности, които в миналото са били и наши.
![durres2](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres2.jpg)
Снимка: Costas Tavernarakis
От историческа гледна точка, Дуръс някога е бил в границите на Велика България и е носел името Драч. От тези години като доказателство са запазени крепостните стени, които очертават границите на някогашния български град.
![durres4](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres4.jpg)
Снимки: Dave Proffer
Днес това е вторият по големина град в Албания и най-голямото пристанище на страната. Намира се на 33 километра от столицата Тирана и от брега му се виждат италианските градове Бриндизи и Бари, до които може да се стигне с ферибот. Посещавайки Дуръс, всъщност можете да отделите и ден-два за италианския бряг на Адриатическо море. Може да се окаже неочаквано добра комбинация.
Освен руините на крепостната стена, Дуръс пази добре и останки от римско време. Местните твърдят, че амфитеатърът в града е най-големият на Балканите. Ние твърдим подобно нещо за нашия в Пловдив, но това е една друга, добре позната балканска спорна тема кой първи и кое на кого е най-голямо. Амфитеатърът в Дуръс е построен през 2-ри век. През 60-те години на миналия век е открит случайно и все още не е разработен изцяло. Местните го наричат още Колизеума на Дуръс.
![durres7](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres7.jpg)
Снимки: Pero Kvrzica
Друго запазено доказателство за вековната история на града е Венецианската кула, наречена още Ротонда. Намира се в центъра на града и според изследователите е построена някъде през тъмните години на Средновековието.
![durres8](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres8.jpg)
Снимка: kopaszsop
Освен пазител на древното, Дуръс се оказва и място, където ислямът и християнството съжителстват заедно без особени разпри и проблеми. Градът е осеян с джамии и църкви, повечето от които реставрирани и запазени през годините.
![durres9](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres9.jpg)
Снимка: kopaszsop
![durres10](https://pateshestvenik.com/wp-content/uploads/2015/09/durres10.jpg)
Снимка: Pero Kvrzica
Албанският бряг на Адриатическо море се оказва привлекателно място. След дългогодишното съсредоточаване на потока с туристи към лукса, който предлагат петзвездните олинклузиви в Турция и Гърция, може би е редно да пренасочим вниманието си малко на Запад.