Защо не потъваш в Мъртво море?
Още в Библията се появяват сведения за най-ниската точка на Земята – депресията, която образуват Мъртво море и свещената река Йордан. Тя е с дълбочина близо 400 метра и въпреки всички климатични промени, настъпили от тогава до днес, все още си остава най-ниското място в света.
Мъртво море всъщност е и един от най-солените водни басейни на Земята, но е сравнително малко. Именно заради това местните го наричат „езерото без отлив“. В най-дългата си част, между планините Моаб на изток и пустинята на запад, Мъртво море е с дължина от 67 километра, а ширината му е 18 километра. Преди 17 000 години Мъртво море е било свързано с езерото Тибериада на север. Днес обаче ги дели над 100 километра суша – заради интензивното изпарение на водата.
Тъй като има сезонно течение, в това солено езеро не може да се плава. Не може и да се потъне, заради високото съдържание на сол. То е толкова голямо, че всяка капка свежа вода, която се стича до него, се изпарява заради солта и жегата, която се е настанила наоколо.
Химическата индустрия се радва на богатото съдържание на калций, бром и магнезии, а туристите – на възможността да почетат списание или днешната преса, свободно излежавайки се във водите на Мъртво море.
Освен любопитството да се види и опита това необичайно езеро, районът привлича с възможностите за балнеолечение. Съставът на водата, ниското съдържание на полени и алергени, намаленото ултравиолетово съдържание на слънчевата радиация и по-високото атмосферно налягане при голяма дълбочина на депресията имат своите конкретни последици и благоприятни ефекти върху здравето на посетителите.
Условията за почивка, туризъм и отдих край бреговете на Мъртво море днес са повече от добри. Може би е редно и ние да си почетем любимата книжка, плацикайки се в солената вода на това „езеро без отлив“! 🙂