Един ден в Толедо
Толедо е едно от онези градчета, които могат да бъдат разгледани за ден, и в същото време необятно като култура, история и значение.
В края на 2017 година с моя приятелка бяхме в Мадрид: величествен град със своите катедрали, бели фасади, грандиозни постройки, широки булеварди, дом на краля на Испания. Бяха ни казали, щом посещаваме Мадрид, обезателно да отскочим и до Толедо.
Речено-сторено. Една сутрин се отправихме към гара Аточа (злощастната ЖП гара, в която през 2004 година бе извършен терористичен атентат, при който загинаха 192 души). До гарата лесно се стига с метро, а влакове до Толедо пътуват на всеки час. Добре е да тръгнете рано сутринта. Влакът пътува не повече от час и е много приятен, безшумен и удобен.
Още щом пристигнахме в старата столица, усетихме духа й. Някога важна стратегическа крепост на римляните, ограден от три страни от река Тахо, днес Толедо е застинал във времето – без модерни лъскави сгради, без големи и шумни булеварди… той е като картичка от Средновековието.
Ако човек се заслуша, може да долови звук от дрънкане на оръжие и свистене на рицарски мечове. Да, в средните векове, Толедо е бил известен в Европа и Ислямския свят с производството на стомана.
Градът е разположен амфитеатрално, като по малките каменни улички между дебелите крепостни стени бавно, но сигурно се стига до замъка Алкасар. Интерес представлява и готическата катедрала, която е особено красива и пищна.
Градът е тясно свързан с историята за Дон Кихот Де Ла Манча – романът-шедьовър на Мигел де Сервантес. Днес в многобройните магазинчета за сувенири можете да намерите мечове, саби и бижута от висококачествена стомана.
Обиколката ни мина и през еврейския квартал, където се спотайват символи и препратки като в роман на Дан Браун.
Не след дълго стигнахме и до друга забележителност: къщата на Ел Греко – испански художник от епохата на ренесанса, роден на остров Крит.
Едни от най-плодоносните му години са именно в старата столица на Испания – център на изкуството и религията тогава. Тук той създава едни от най-значимите си творби, между които олтара на параклиса „Сан Хосе“, три картини за Августинския манастир в Мадрид и олтар за Болницата на благотворителността в Илескас. През 1608 г. художникът получава последната си голяма поръчка за болницата „Свети Йоан Кръстител“ също в Толедо. Друга емблематична за Ел Греко творба е “Погребението на граф Оргас”. Тя може да бъде видяна в църквата „Сан Томе“ в Толедо.
Така в разходки и възклицания премина разходката ни в красивото градче. Беше станало време да се отправим обратно към Мадрид. Останахме с трайни впечатления от това магическо място и си пожелахме един ден да се върнем отново.