В преследване на костенурките Caretta Caretta на остров Закинтос
Една от най-големите атракции на остров Закинтос (Zakynthos) са костенурките Caretta Caretta – застрашен вид морски обитатели, които преди години са наминавали и към нашето Черно море, но от десетилетия единственият шанс да ги видим на живо е извън границите на България. Едно от любимите места за гнездене на големите костенурки, които обитават Средиземно море, са плажовете на Закинтос – всяко лято те се връщат, за да снесат тук яйцата си.
Но да видиш костенурките не е толкова лесно – те обожават да стоят на дъното и излизат на повърхността, само за да поемат въздух. Без кислород издържат до 45 минути, затова и търсенето им от борда на лодка не винаги е успешно начинание.
Все пак опитахме, буквайки екскурзия с лодка със стъклено дъно, която ни показва заливите на костенурките.
Имахме късмет, зърнахме костенурка за около 5 секунди, докато поемаше своята глътка въздух. Но това не беше най-великото ни изживяване и на следващия ден решихме да вземем лодки и да разгледаме по-обстойно местата, на които костенурките плуват през деня.
Стартираме пътешествието ни от острова на костенурките Маратониси (Marathonisi), където впечатляващите животинки (някои екземпляри достигат до 2 метра и над 400 кг.) снасят яйцата си. В обособена с колчета и тънка връв зона се намират десетина гнезда с яйца на костенурки, които наблюдаваме от брега на острова. Влизането до тях е строго забранено.
Плажът е наистина красив и правим някоя и друга снимка на голямата ни Tripsy компания.
Потегляме с лодките и правим кратка обиколка около острова, където се намират две красиви малки пещери. Уцелваме и малка буря с дъжд, които правят престоя във водата още по-приятен и красив.
Отправяме се към втория остров, където плуват големи костенурки Caretta Caretta. От едната страна на острова има уникално плажно заведение, сякаш скрито в малкия къс земя и в залива с форма на подкова.
Заобикаляме и след 5-минутно търсене откриваме нашия нов приятел, сякаш закотвен на дъното и леко похапващ „нещо“ там.
Гмуркаме се внимателно, за да не нарушим покоя му и започваме нашия „лов“ за най-добрия подводен кадър.